Pierwsze polskie analizy pontyfikatu Franciszka: Kościół wobec dziedzictwa papieża z „peryferii”

MP | 21 Apr 17:44 Śmierć papieża Franciszka zakończyła jeden z najbardziej intensywnych, ale i burzliwych, kontrowersyjnych pontyfikatów w dziejach współczesnego Kościoła. Już w pierwszych godzinach po jego odejściu zaczęły pojawiać się polskie głosy próbujące podsumować tę niezwykle złożoną epokę. Poniżej przybliżamy cztery ważne analizy, które ukazują różne spojrzenia na...

Czy Kościół tworzy nowe „grzechy”? Krytyka nowego moralnego absolutyzmu w świetle nauczania św. Jana Pawła II

Redaktor | 11 Apr 09:56 W ostatnich latach można zauważyć istotną zmianę w sposobie, w jaki Kościół katolicki wypowiada się na temat niektórych kwestii moralnych. W swoim eseju opublikowanym na portalu christianitas.org Károly Mike pokazuje, że mamy do czynienia z nowym trendem – tworzeniem absolutnych zakazów moralnych, czyli takich, które mają obowiązywać zawsze i wszędzie, bez względu na...

Z Torunia do Peru – młodzi misjonarze opowiadają o swojej niezwykłej podróży. Posłuchaj inspirującej historii Małgosi i Kacpra!

Redaktor | 1 Apr 07:03 Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Bydgoszczy, w Toruniu, zapadła decyzja, która odmieniła życie dwojga młodych ludzi. Małgosia i Kacper – pochodzący z naszej najbliższej okolicy – postanowili wyruszyć na drugi koniec świata, by jako wolontariusze misyjni służyć najuboższym w Peru. Dlaczego? Co ich do tego skłoniło? I jak wygląda taka misja od środka?

Będąc polską lekarką... na misjach [WIDEO]

Redaktor | 3 Dec 08:23 Doktor nauk medycznych Magdalena Chrzanowska jest specjalistą pediatrii i neonatologii w bydgoskim szpitalu uniwersyteckim im. dr. Antoniego Jurasza. W listopadzie zakończyła ponad dwumiesięczny pobyt na pallotyńskiej misji na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Opowiada o tym w naszym wywiadzie.

Czy katolicyzm w Europie przetrwa? [ANALIZA]

Redaktor | 7 Aug 06:00 Nad pytaniem postawionym w tytule  zastanawia się na łamach PCh24.pl publicysta Paweł Chmielewski. Diagnozując stan naszej religii i publicznego jej wyznawania na starym kontynencie dochodzi do smutnych wniosków.

Siedemnaście lat od powrotu do domu...

Redaktor | 7 Jul 11:15 „Każdy człowiek odczuwa w głębi duszy tęsknotę za domem, a prawdziwego znaczenia domu możemy doświadczyć jedynie wtedy, gdy znajdujemy się daleko od niego”. Tak zaczyna się jeden z rozdziałów książeczki Ks. Klausa Gambera „Reforma liturgii rzymskiej — organiczny rozwój czy destrukcja?”

Wielki Post: Czas Oczyszczenia i Ducha Wyrzeczenia

Redaktor | 13 Mar 2024 W okresie Wielkiego Postu, chrześcijanie na całym świecie przygotowują się do świąt Wielkanocnych poprzez nawracanie się, modlitwę, post i jałmużnę. Ten czas, trwający czterdzieści dni, symbolizuje okres, w którym Jezus przygotowywał się do swojej misji poprzez modlitwę i poście.

Czym jest Linia św. Michała Archanioła?

Redaktor | 7 Jan 2024 1 niezawodny patron. 7 punktów na mapie. 3 oddalone od siebie w takiej samej odległości. Wszystkie układające się w jedną prostą linię. Czy to przypadek? Dla wierzących to symbol pozostawiony przez samego Michała Archanioła. Legenda o mieczu św. Michała to fascynująca podróż po 7 sanktuariach jemu poświęconych!